Literatura

Literatura

Na této stránce jsme se pokusili shromáždit informace o literatuře, která rodičům pomůže získat informace o tom co je Aplikovaná Behaviorální Analýza a jakým způsobem lze s využitím poznatků ABA pracovat s dítětem. Informace k Behaviorální Analýze jsou vesměs dostupné v angličtině. Na překladech některých zásadních publikací práce v současné době probíhají, pokud budeme znát odhadovanou dostupnost, budeme se ji snažit uvádět. Pokud máte náměty, jak stránky doplnit, napište nám o tom prostřednictvím našeho webového formuláře .

Literatura v češtině

Simple Steps

Útlá brožurka (84 stran) obsahuje základní informace o tom co je autismus, kdo smí provést diagnózu, základní popis atributů Aplikované behaviorální analýzy, definice toho, jak ABA chápe pojem chování, jaké charakteristiky chování lze měřit, jak zvyšovat frekvenci žádoucího chování, jak učit nové dovednosti, jak pracovat s problémovým chováním. Na konci publikace je slovníček pojmů. Je třeba si uvědomit, že publikace je vzhledem ke svému rozsahu spíše přehledová a velmi dobře poslouží k úvodnímu seznámení s pohledem ABA na chování a možnosti jej ovlivňovat. Avšak s touto publikací samotnou práci s dítětem nebudete schopni zahájit. Brožura je distribuována zdarma. Měla by být dostupná v ordinacích pediatrů i když se stává, že tomu tak není. Distribuována je i na přednáškách pořádaných Masarykovou univerzitou, ČSABA, nebo naším spolkem. Brožura je vydána jako doprovodný text k internetovému portálu https://simplestepsautism.com/ , který obsahuje daleko komplexnější materiál, mnoho videí s praktickými ukázkami práce s dítětem. Pokud vaše dítě mělo pozitivní záchyt v rámci preventivních prohlídek v 18 měsících a je pojištěncem VZP, můžete získat přístup k tomuto portálu zdarma, pokud vyplníte žádanku (k dispozici zde ) a zašlete na info@csaba.cz . Kódů zdarma bylo vydáno 500 a dle našich informací zatím jsou dostupné.

Brožuru Vám můžeme zaslat. V případě zájmu vyplňte objednávku zde .

Rozvoj verbálního chování

Mary Lynch Barbera a Trace Rasmussen

Vynikající kniha pro rodiče, kteří chtějí pracovat se svým dítětem na základních komunikačních dovednostech. Věnuje se jak dětem komunikujícím pomocí znaků tak dětem vokálním. Pokud chcete se svým dítětem začít pracovat ABA přístupem, tahle kniha je nepostradatelným zdrojem informací. Překlad do českého jazyka je vynikající, pokud ze zásady čtete pouze původní vydání, odkaz na originál (The Verbal Behavior Approach) uvádíme níže. V českých e-shopech je dostupná za ceny startující na 200Kč. Objednat lze například zde . Kniha je občas vyprodaná, ale čas od času proběhne dotisk.

Domluvme se – kniha o smlouvách dětí a rodičů

Jill C. Dardigová, William L. Heward

Domluvme se je kniha, která čtenáře provede procesem řešení problémů v rodině týkajících se plnění domácích prací a povinností. Čtenáři se seznámí s osvědčenou technikou uzavírání smluv, představenou srozumitelným způsobem v situacích běžné rodiny. K dnešnímu dni (19.1.2020) je kniha rozebrána

Literatura v angličtině

The Verbal Behavior Approach

Dr. Mary Lynch Barbera

Vynikající kniha pro rodiče, kteří chtějí pracovat se svým dítětem na základních komunikačních dovednostech. Věnuje se jak dětem komunikujícím pomocí znaků tak dětem vokálním. V roce 2018 kniha vyšla rovněž v českém jazyce pod názvem Rozvoj verbálního chování, vizte výše.

Motivation And Reinforcement: Turning The Tables On Autism

Robert Schramm, MA, BCBA

Tato publikace Vás provede tím, jak získat tzv. instruktážní kontrolu, tedy jak dítě motivovat k učení a k tomu, aby se pod Vašim vedením posouvalo dál. Je vhodným doplňkem poté, co přečtete knihu od Mary Barbera výše.

VB-MAPP Guide

Mark L. Sundberg, Ph. D., BCBA-D

Verbal Behavior Milestones Assesment and Placement Program – podrobný průvodce posouzením jazykových a sociálních dovedností dítěte.

VB-MAPP Protocol

Mark L. Sundberg, Ph. D., BCBA-D

Verbal Behavior Milestones Assesment and Placement Program – sešit sloužící k vyhodnocení jazykových a sociálních dovedností jednoho dítěte.

Let Me Hear Your Voice

Catherine Maurice

Příběh rodiny hledající cestu k “uzdravení” svojí roční dcerky s diagnózou PAS.

A seat at the table: Families affected by Autism

Karola Dillenburger, Mickey Keenan, Stephen Gallagher

Kniha vydané v roce 2015 obsahuje základní informace o tom, co je autismus, jak se projevuje. Přibližuje základní koncepty Aplikované behaviorální analýzy jako aplikované vědy, popisuje oblasti, ve kterých lze využít ABA při terapii autismu. Celý text je prokládán krátkými příběhy rodin, kterým se díky ABA přístupu podařilo dalece překročit hranice možností, které pro jejich děti vytyčili odborníci. Kniha je dostupná pouze elektronicky zde .